Deň mesta Košice

Turkish Airlines v júni zaradí Košice do svojej siete destinácií


18.04.2016 Publikoval: Mgr. Slávka Uhríková

Linka spoločnosti Turkish Airlines Istanbul – Košice spojí východné Slovensko so svetom 18. apríl 2016 Turkish Airlines, vyhodnotená ako najlepšia letecká spoločnosť v Európe (podľa prieskumu Skytrax 2015), lietajúca do väčšieho počtu krajín, ako ktorýkoľvek iný dopravca na svete, dnes na tlačovej konferencii v Košiciach oznámila, že otvorí letecké spojenie Istanbul – Košice, čím sa Košice zaradia do zoznamu 285 destinácií, do ktorých Turkish Airlines lieta.

Prvý let je naplánovaný na 16. jún 2016. Lietať sa bude trikrát týždenne, vždy v utorok, štvrtok a piatok. Odlet z Košíc je naplánovaný na 10:05 a prílet do Istanbulu o 13:05. Spoločnosť Turkish Airlines bude na linku nasadzovať rôzne typy lietadiel v závislosti od aktuálneho dopytu, najmä však lietadlá typu Boeing 737-800, Airbus A319 alebo Airbus A320.

Fatih Cigal, viceprezident Turkish Airlines pre obchod v strednej Európe na tlačovej konferencii v Košiciach povedal: „Turkish Airlines prikladajú Košiciam špeciálnu dôležitosť vzhľadom na ich strategický, kultúrny, historický, obchodný a turistický význam. Z toho pramení vysoký potenciál pre napĺňanie našej globálnej siete destinácií. Sme veľmi radi, že dnes robíme tento veľký krok a spájame východné Slovensko so svetom." Cena spiatočnej letenky na linke Košice – Istanbul začína na úrovni 200 EUR* (vrátane všetkých poplatkov). V ponuke Turkish Airlines je však oveľa viac ako „len" Istanbul.

Spoločnosť, ktorá je členom leteckej aliancie Star Alliance lieta do 285 destinácií na celom svete a množstvo z týchto destinácií bude dostupných s pohodlnými prestupovými časmi v Istanbule, napríklad: Tel Aviv, Johannesburg, Singapur, Honk Kong, Los Angeles.

Levend Arisoy, generálny manažér Turkish Airlines pre Slovensko povedal: „Spolu s letiskom Košice pracujeme na tomto projekte viac ako štyri roky a dnes sme konečne vo fáze, že tu budeme mať tri lety týždenne. Veríme, že vzhľadom na očakávaný dopyt na trhu budeme mať do konca tohto roka denné spojenie. Pre nás Košice nie sú „len" Košice. Berieme do úvahy hneď niekoľko regiónov: celé východné Slovensko s mestami ako Prešov, Poprad, či Michalovce, severovýchod Maďarska (Miskolc), severozápad Rumunska, juhovýchod Poľska a Zakarpatskú Ukrajinu."

Michael Tmej, výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice: "S nadšením vítame v Košiciach nášho nového partnera – spoločnosť Turkish Airlines. Na tom, aby tento mimoriadne silný globálny prepravca prišiel do Košíc sme pracovali viac ako štyri roky. Sme nesmierne radi, že cestujúci z východného Slovenska, severného Maďarska, západnej Ukrajiny i juhovýchodného Poľska budú mať možnosť objaviť množstvo destinácií v Amerike, Ázii či Afrike s odletom z Košíc a pohodlným prestupom v Istanbule."

Richard Raši, primátor mesta Košice povedal: „Pre Košice je veľký úspech, že k nám bude lietať taký významný letecký dopravca, s takou širokou ponukou destinácií, ako je Turkish Airlines. Košičania a obyvatelia východného Slovenska tak už nebudú musieť cestovať do Budapešti, ale budú si môcť vychutnať komfort odletu z Košíc aj do ďalekých destinácií na rôznych kontinentoch."

Mário Németh, generálny riaditeľ sekcie civilného letectva na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja povedal: „Otvorenie novej leteckej linky z Istanbulu je významným krokom pre celý región východného Slovenska. Otvárajú sa nové možnosti nielen pre turistov, ale predovšetkým pre podnikateľov a investorov z celého sveta. Ministerstvo dopravy je naďalej pripravené podporovať pravidelné letecké spojenie Slovenska s najvýznamnejšími leteckými uzlami v Európe."

Róbert Vincze, riaditeľ Slovak Convention Bureau: „Nová letecká linka Turkish Airlines medzi Košicami a Istanbulom je veľkým prínosom pre rozvoj cestovného ruchu aj v oblasti kongresového a incentívneho turizmu na Slovensku. Vďaka tomuto spojeniu sa výrazne zlepší dostupnosť východného Slovenska, Vysokých Tatier aj Liptova z celého sveta."

Videoreportáž si môžete pozrieť tu: http://www.kosice.sk/video_player.php?id=27Mestské podniky