Deň mesta Košice

Košičania majú za sebou veľkolepé oslavy


09.05.2017 Publikoval: Linda Šnajdárová

23. ročník osláv Dňa mesta Košice je úspešne za nami. Hoci nás občas prekvapil dážď, nič to nezmenilo na tom, že uplynulé dni boli plné kultúrnych, spoločenských a športových aktivít, ktoré prilákali do ulíc tisícky Košičanov. Z bohatej programovej ponuky si mohol vybrať každý a užiť si tak výnimočnú atmosféru nášho krásneho mesta.

Od 28. apríla do 8. mája sa uskutočnilo 30 hlavných a 55 sprievodných podujatí, v ktorých vystúpilo viac ako 1500 účinkujúcich. Dramaturgickým zámerom pri tvorbe všetkých podujatí, bola snaha osloviť ich obsahom celé rodiny. Organizátori vychádzali z popularity, obľúbenosti a požiadaviek Košičanov všetkých vekových kategórií. Nechýbali ani sprievodné programy jednotlivých mestských častí, centier voľného času, organizácií i inštitúcií, ktoré tvorili približne polovicu všetkých akcií osláv Dňa mesta Košice. Nemalou mierou prispeli deti, žiaci základných škôl, profesionálni umelci i aktívni seniori.

Pre Košičanov aj návštevníkov nášho mesta boli pripravené nové, ale aj obohatené tradičné podujatia. Premiéru mali nové ohňové a ohňostrojové show počas Košických Benátok a Galakoncertu. Ten bol síce kvôli počasiu preložený do Spoločenského pavilónu, čo ale neubralo na jeho atraktivite. Zaujímavou novinkou bol Košický Beh čašníkov – Carpano Cup 2017 z dielne nového spoluorganizátora (Carpano Košice) a nášho partnera VISIT Košice. Podujatie prineslo na Hlavnú ulicu atmosféru z mimoriadne obľúbeného filmu Vrchní prchni.  Víťazným tímom populárneho Košického gulášu sa tento rok na základe výberu poroty stal Dopravný podnik mesta Košice. Košický guláš mal  aj „programovú konkurenciu" v podobe podujatia Ulička remesiel deťom. Deti zblízka zažili prezentáciou práce bylinkárky, umeleckého stolárskeho remeselného domu, kováča, brašnára i hrnčiara.

Na oslavách nechýbali Košické rytierske slávnosti v Mestskom parku, Stavanie mája na Hlavnej ulici, Otvorenie sezóny detskej železničky a letnej sezóny v ZOO, či Majáles na Alpinke. Samozrejmosťou bola Bozkávačka pod čerešňou, Remeselné trhy, tradičný športový VSE CITY RUN, ale aj nové športovo-spoločenské podujatie s názvom ČOKOLÁDOVÁ TRETRA. Milovníkov hudby potešíla Kaviareň Slávia Petra Stašáka, aj súťaž mladých kapiel ROKOKO. Prehliadka a výstava historických vozidiel Cassovia Retro, zaplnila Hlavnú ulicu celými rodinami.Deti si zasúťažili v prednese rozprávok na 13. ročníku krajského matičného festivalu, ale aj v súťaži Ľudovej piesne košickej mládeže. 

Aj tento rok sa uskutočnila Primátorská kvapka krvi, ktorou každý rok pomáhame tým, ktorí túto najvzácnejšiu tekutinu potrebujú. Okrem primátora a viceprimátorky sa jej zúčastnili aj desiatky zamestnancov košického magistrátu 

Košice navštívil aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, europoslankyňa Monika Smolková a europoslanec Ivanom Štefanec, aby na akademickej pôde, ale aj na Hlavnej ulici spolu s vedením mesta a s tisíckami ľudí oslávili KOŠICKÝ DEŇ EURÓPY 2017. Súčasťou osláv  zároveň  bol aj neodmysliteľný Slávnostný ceremoniál mesta Košice spojený s odovzdávaním Cien mesta a Cien primátora mesta.

Mestské podniky