Deň mesta Košice

V Košiciach podujatie výnimočné na Slovensku aj v Európe


27.04.2017 Publikoval: Mgr. Monika Počátková

Aktuálna odozva prekvapila aj samotných organizátorov. Vyše 85 % účastníkov z predošlého ročníka na Slovensku a v Európe výnimočného podujatia so silným optimistickým akcentom sa totiž chystá prísť opäť.

Viactýždňový tímový nácvik tohto ľudového kruhového tanca, ktorým vyvrcholí spoločná tancovačka na Hlavnej ulici v Košiciach vo štvrtok 22. júna 2017 o 17. 00 hod, odštartoval 25. apríla prvým metodickým dňom. Zúčastňujú sa na ňom základné stredné školy, ZUŠ i jednotlivci z Košíc aj celého východného Slovenska. Terajší 5. ročník má podtitul slnovratový, keďže sa udeje v čase slnovratu. Ten býval najdôležitejším bodom v ľudovom obradovom roku.

Lepšiu vizitku, že nácviky a potom aj samotný deň D dáva najmä tínedžerom zmysel, si ani nevieme predstaviť. Priame osobné naladenie sa na pôvodné hodnoty ľudí vskutku obohacuje," vraví na margo záujmu mladej verejnosti odborný garant podujatia Vlado Urban, umelecký vedúci FS Železiar a riaditeľ festivalu tanca, hudby a spevu Cassovia Folfest, ktorého je spomínané podujatie súčasťou.

Ukážku z Jubilejnej karičky 2017 predstavia folkloristi verejnosti na podujatí Stavanie májov v nedeľu 30. apríla pri Immaculate v Košiciach. 

Karička pod názvom Tancujúce mesto 2013 odštartovala v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Úspešne s účasťou škôl a folklórnych súborov pokračovala aj v rokoch 2014 Obrovskou karičkou, 2015 Karičkou-tancom priateľov a v roku 2016 Veselou karičkou. Za štyri roky dovedna takmer 3 000 prevažne mladých ľudí tancovalo karičku na Hlavnej a spoločne vytvorili štyri nové ustanovujúce slovenské rekordy. Ideoví tvorcovia a organizátori z PR agentúry Communication House majú ambíciu vytvoriť piaty ustanovujúci slovenský rekord – pravdepodobne v počte účastníkov.

Nácviky a účasť na podujatí sú bezplatné. Podujatie sa rozhodli aj tohto roku podporiť: Syráreň Bel Slovensko, výrobca syru Karička a tiež Košický samosprávny kraj a mesto Košice. Prihláška a bližšie informácie sú na webe www.karickatanec.sk i na www.facebook.com/karickatanec.

Zdroj: Dr. Katarína Čániová, hl.koordinátorka projektu,0905 812883, mail:karickatanec@gmail.com

Mestské podniky